PŚ w Willingen: Treningi dla Kosa i Forfanga. Forfang i R. Kobayashi wygrywają kwalifikacje.

Lovro Kos oraz Johann Andre Forfang okazali się najlepsi w seriach treningowych przed kwalifikacjami do sobotniego konkursu Pucharu Świata na Muehlenkofschanze (HS147) w Willingen. Johann Andre Forfang i Ryoyu Kobayashi zwyciężyli w kwalifikacjach do sobotniego konkursu indywidualnego. Polacy, z pominięciem chorego Pawła Wąska, w komplecie awansowali do zawodów.

I trening:
W pierwszej serii treningowej jako jedyny granicę 150. metra złamał Lovro Kos. Słoweniec poszybował na odległość 150,5 m. Ósme miejsce zajął Piotr Żyła (132 m). Aleksander Zniszczoł po skoku na 127 metr uplasował się na dwunastej pozycji. Piętnasty był Kamil Stoch (132 m), a dwudziesty szósty Dawid Kubacki (119,5 m).

Pierwszy trening rozegrano z 8. i 7. belki startowej.

II trening:
W drugim treningu najlepszy okazał się Johann Andre Forfang z wynikiem 151 metrów. Najlepszym z Polaków okazał się Dawid Kubacki, który po skoku na odległość 139,5 metra zajął trzynastą lokatę. Szesnasty był Piotr Żyła (135,5 m), dwudziesty piąty Kamil Stoch (129,5 m), natomiast czterdziesty szósty Aleksander Zniszczoł (112 m).

Drugą rundę treningową przeprowadzono z 9. i 8. platformy.

Kwalifikacje:
Bohaterem piątkowych kwalifikacji był Johann Andre Forfang, który poszybował na 153 metr i tym samym wyrównał rekord skoczni w Willingen, należący od 2021 roku do Klemensa Murańki. Norweg triumfował ex aequo z Ryoyu Kobayashim (144 m). Najlepszym z reprezentantów Polski okazał się Aleksander Zniszczoł, który po skoku na 136 metr zajął szesnastą pozycję. Trzydziesty czwarty był Dawid Kubacki (126 m), trzydziesty siódmy Piotr Żyła (123,5 m), a czterdziesty dziewiąty Kamil Stoch (112 m).

Kwalifikacje rozegrano z 9., 8. i 7. belki startowej przy zmiennych warunkach wietrznych. Na starcie zabrakło chorego Pawła Wąska.

Początek sobotniego konkursu w Willingen zaplanowano na 16:00. Wcześniej, bo o 14:45, ma rozpocząć się seria próbna.

Źródło: Skijumping.pl