PŚ w Planicy: Zajc najlepszy w serii próbnej. Pierwszy triumf Petera Prevca od 4 lat!

Timi Zajc wygrał serię próbną poprzedzającą piątkowy konkurs indywidualny Pucharu Świata w lotach narciarskich na Letalnicy (HS240) w Planicy. Kończący w niedzielę karierę Peter Prevc triumfował w piątkowym konkursie indywidualnym.

Seria próbna:
W serii próbnej najdalej poszybował Timi Zajc. Reprezentant Słowenii wylądował na 234 metrze. Aleksander Zniszczoł poszybował na 222 metr i został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Piotr Żyła po próbie na 204 metr zajął dwudziestą czwartą lokatę. Trzydziesty drugi był Kamil Stoch (191,5 m), natomiast trzydziesty dziewiąty Dawid Kubacki (172 m).

Serię próbną rozegrano z 11., 10. i 8. belki.

Konkurs:
Pierwsza seria konkursowa przyniosła emocjonującą końcówkę z dalekimi lotami. Najlepszy na półmetku okazał się Daniel Huber, który poszybował na 232 metr. Aleksander Zniszczoł poszybował na odległość 221,5 metra i na półmetku konkursu zajmował siódme miejsce ex aequo ze Stefanem Kraftem (216,5 m). Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (213 m), z kolei dwudziesty pierwszy był Piotr Żyła (211,5 m). Dawid Kubacki wylądował na 197 metrze i zakończył udział w piątkowym konkursie na trzydziestej drugiej pozycji.

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 12. i 11. belki startowej.

Finał piątkowego konkursu ułożył się po myśli głównego bohatera weekendu, Petera Prevca. Kończący karierę Słoweniec poszybował najdalej, lądując na 231 metrze i triumfował po raz 24. w karierze w zawodach Pucharu Świata. Kamil Stoch w drugiej próbie uzyskał odległość 218,5 metra i awansował na jedenastą pozycję. Spadek na czternastą lokatę zaliczył Aleksander Zniszczoł (207,5 m). Dwudziesty trzeci ostatecznie był Piotr Żyła (205 m).

Rundę finałową rozegrano z 13. platformy.

Planica 7:
Nowym liderem turnieju Planica 7 został Daniel Huber (655,6 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (601,0 pkt.) zajmuje jedenastą pozycję.

Źródło: Skijumping.pl