Piotr Żyła nominowany do tytułu Sportowca Roku 2023

Ruszyła 89. edycja prestiżowego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 najlepszych sportowców Polski 2023 roku. W gronie 20 nominowanych znaleźli się Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 stycznia 2024 roku na antenie Polsatu.

Przegląd Sportowy przedstawił sylwetki nominowanych w 89. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski. Oto czym w 2023 r. wyróżnił się Piotr Żyła.

Trudniej obronić tytuł niż zdobyć go po raz pierwszy. 36-latek z klubu WSS Wisła na normalnej skoczni (HS-102) w Planicy w porywającym stylu wywalczył drugie w karierze złoto mistrzostw świata. Dwa lata wcześniej był najlepszy na obiekcie podobnych rozmiarów w niemieckim Oberstdorfie.

W słoweńskiej stolicy sportów zimowych Żyła zachwycił doskonałym skokiem w drugiej serii na odległość 105 metrów, bijąc rekord obiektu. Dokonał wielkiej rzeczy, bo po pierwszej kolejce plasował się na 13. pozycji (97,5 m)! Wyprzedził Niemców Andreasa Wellingera i Karla Geigera. Zapisał się w historii, bo został najstarszym mistrzem świata w historii.

– Wiedziałem, że dzisiaj jestem dobry, bo wygrałem serię próbną i miałem cichy plan, żeby wygrać wszystkie serie. Kiedy dowiedziałem się, że mam zapewniony brąz, byłem przeszczęśliwy. Jeszcze lepiej się czułem, kiedy było srebro, a na wiadomość o złocie aż zachciało mi się płakać – skomentował swój występ Żyła. W klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni 2022/23 był czwarty, a rywalizację w Pucharze Świata w minionym sezonie zakończył na szóstej pozycji – czterokrotnie stał na podium.

Głosować na Piotrka można na stronie Plebiscytu co 12 godzin. Zachęcamy wszystkich kibiców do oddawania głosów.

Źródło: Przegląd Sportowy