PŚ w Ruce: Stefan Kraft górą na treningu, Wellinger wygrywa kwalifikacje oraz komplet Polaków w konkursie

Ruka 2023 trening + kwalifikacje

Stefan Kraft okazał się najlepszy w obu seriach treningowych przed kwalifikacjami do inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata w sezonie 2023/2024 na skoczni Rukatunturi (HS142) w Ruce. Natomiast Andreas Wellinger zwyciężył w kwalifikacjach. Polacy w komplecie awansowali do zawodów. Najlepszy z nich, Piotr Żyła (124 m) zajął dwudziestą dziewiątą pozycję.

I Trening:
Po raz czwarty w przeciągu ostatnich sześciu lat, pierwsza seria treningowa nowego sezonu Pucharu Świata należała do Stefana Krafta (141 m). Najlepszym z Polaków okazał się Aleksander Zniszczoł, który po skoku na odległość 131,5 metra został sklasyfikowany na dwudziestej drugiej pozycji. Dwudziesty dziewiąty był Dawid Kubacki (121,5 m), czterdziesty Paweł Wąsek (119,5 m), czterdziesty siódmy Piotr Żyła (107,5 m), zaś pięćdziesiąty drugi Kamil Stoch (97 m).

Pierwszy trening rozegrano z 14., 12. i 10. belki startowej.

II Trening:
Stefan Kraft uzyskał najwyższą notę punktową również w drugim treningu dzięki skokowi na 143,5 m. Dziewiętnaste miejsce wywalczył Kamil Stoch po skoku na odległość 131,5 metra. Dwudziestą drugą pozycję zajął Piotr Żyła (130 m) tuż przed Dawidem Kubackim (129,5 m). Trzydziesty czwarty był Aleksander Zniszczoł (124 m), natomiast czterdziesty Paweł Wąsek (122 m).

Drugi trening przeprowadzono z 12., 11. i 10. platformy.

Kwalifikacje:
Pierwsze w sezonie kwalifikacje do zawodów Pucharu Świata zakończyły się zwycięstwem Andreasa Wellingera (144 m). Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do sobotniego konkursu na Rukatunturi. Najlepszym z podopiecznych Thomasa Thurnbichlera okazał się Piotr Żyła, który po skoku na 124 metr zajął dwudziestą dziewiątą pozycję. Trzydzieste pierwsze miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (130 m), trzydziesty piąty był Kamil Stoch (125 m), trzydziesty dziewiąty Dawid Kubacki (118 m), z kolei czterdziesty szósty Paweł Wąsek (118,5 m).

Kwalifikacje rozegrano z 13., 12. i 11. belki startowej. Serię rozegrano w korzystnych warunkach wietrznych oraz przy opadach śniegu.

Początek inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata 2023/2024 w Ruce zaplanowano na 16:15 czasu polskiego. Półtorej godziny wcześniej rozpocznie się seria próbna.

Źródło: Skijumping.pl