PŚ w Klingenthal: Ryoyu Kobayashi górą w serii próbnej. Geiger przerywa serię zwycięstw Krafta

Klingenthal 2023 konkurs indywidualny sobota

Japończyk Ryoyu Kobayashi wygrał serię próbną przed sobotnimi zawodami. Karl Geiger jako pierwszy Niemiec w historii triumfował w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Pucharowe punkty zdobyli jedenasty Piotr Żyła i piętnasty Dawid Kubacki.

Seria próbna:
Mistrz olimpijski z Pekinu, reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni uzyskał 141,5 metra. Wszyscy reprezentanci Polski zameldowali się w czołowej „30”. Najlepiej spośród naszych rodaków poradził sobie Andrzej Stękała. Skok na 134. metr (14. belka) dał mu 15. wynik. Piotr Żyła (126,5 metra; 12. belka) zajął 18. miejsce, Maciej Kot (131 metrów; 14. belka) i Dawid Kubacki (126,5 metra; 12. belka) zajęli kolejno 24. i 25. lokatę, a Paweł Wąsek (129,5 metra; 14. belka) zamknął trzecią dziesiątkę.

Serię próbną rozegrano z 11, 12 i 14 belki startowej.

Konkurs:
Karl Geiger znajdował się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Reprezentant Niemiec wylądował na 144 metrze. Na siódmej pozycji, ze stratą 10,2 punktu do podium, sklasyfikowany został Piotr Żyła. Dwunasty był Dawid Kubacki (131,5 m). Awansu do serii finałowej nie uzyskali czterdziesty pierwszy Paweł Wąsek (113,5 m), czterdziesty drugi Andrzej Stękała (113,5 m) oraz czterdziesty szósty Maciej Kot (109 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13., 12. i 11. belki startowej.

W finale hegemonię Stefana Krafta przełamał Karl Geiger. Niemiec zbliżył się do rekordu skoczni, szybując na 146 metr i jako pierwszy zawodnik gospodarzy triumfował w pucharowym konkursie w Klingenthal. Piotr Żyła po skoku na 126 metr ostatecznie zajął jedenaste miejsce. Na piętnastej pozycji sklasyfikowany został z kolei Dawid Kubacki (130 m). Dla obu naszych zawodników to najlepsze lokaty w sezonie.

Rundę finałową przeprowadzono z 13. i 12. platformy.

Źródło: Skijumping.pl