MŚ w Planicy: Piotr Żyła obronił tytuł mistrza świata!

Wspaniały występ polskich skoczków w Planicy! Piotr Żyła jako drugi skoczek w historii obronił tytuł mistrza świata na normalnej skoczni (HS102)! Wiślanin w drugiej serii ustanowił oficjalny rekord skoczni – 105 metrów. Srebro wywalczył Niemiec Andreas Wellinger, a brąz jego rodak, Karl Geiger. Piąty był Dawid Kubacki, a szósty Kamil Stoch. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finału.

I seria:
Po pierwszej serii prowadził Stefan Kraft. Trzykrotny mistrz świata poszybował na odległość 102,5 metra, czym ustanowił oficjalny rekord skoczni. Austriak wyprzedzał o 0,8 punktu Andreasa Wellingera (101 m) oraz o 2,1 pkt. Karla Geigera (100 m). Czwarte miejsce na półmetku zajmował Dawid Kubacki, który w trudnych warunkach wietrznych wylądował na 97 metrze. Wicelider PŚ tracił 2,4 pkt. do liderującego Krafta.

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Dziewiąty był Kamil Stoch (99 m) ze stratą 2,5 punktu do podium. Trzynasty na półmetku był obrońca tytułu, Piotr Żyła (97,5 m). Dwudzieste piąte miejsce zajmował Aleksander Zniszczoł (97,5 m), a trzydzieste – Paweł Wąsek (93,5 m).

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 10. i 9. belki startowej.

II seria:
Seria finałowa okazała się być popisem Piotra Żyły. Trzynasty na półmetku obrońca tytułu poszybował na 105 metr, ustanawiając nowy rekord skoczni. Polak objął prowadzenie, którego już nie oddał do końca zawodów. Tym samym wiślanin po raz drugi z rzędu sięgnął po złoty medal z przewagą 2,6 punktu nad drugim Andreasem Wellingerem (102 m). Na najniższym stopniu podium stanął Karl Geiger (101,5 m), który wyprzedził o 0,4 punktu lidera na półmetku, Stefana Krafta (99 m).

Z dobrej strony pokazali się również pozostali Polacy. Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki (102 m), z kolei szósty był Kamil Stoch (102 m). Paweł Wąsek dzięki próbie na 96 metr awansował z trzydziestej na szesnastą pozycję. Dwudzieste miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (93 m).

Rundę finałową rozegrano z 9. i 8. platformy.

Piotr Żyła jest drugim skoczkiem w historii, który obronił tytuł mistrza świata na normalnej skoczni. Wcześniej tej sztuki dokonał tylko Adam Małysz, zwycięski w Lahti (2001) i Val di Fiemme (2003).

Dla Piotra Żyły to siódmy medal mistrzostw świata. Wcześniej miał złota w drużynie w Lahti (2017) i indywidualne w Oberstdorfie (2021) oraz trzy brązowe krążki – indywidualny z Lahti (2017) oraz zespołowe z Val di Fiemme (2013) i Falun (2015). 36-letni reprezentant Polski jest najstarszym indywidualnym mistrzem świata w skokach narciarskich w historii, pobijając… swój własny rekord sprzed dwóch lat.

Na niedzielę w Planicy zaplanowano konkurs drużyn mieszanych z udziałem 15 reprezentacji narodowych. Polacy wystąpią w składzie: Kinga Rajda, Kamil Stoch, Nicole Konderla i Piotr Żyła. Początek zawodów o 17:00, zaś o 15:30 rozpocznie się seria próbna.

Źródło: Skijumping.pl