PŚ w Planicy: Ostatni konkurs drużynowy sezonu. Zwycięstwo Słoweńców, Polacy tuż za podium

Planica 2022 konkurs drużynowy

Za nami przedostatni konkurs olimpijskiego sezonu Pucharu Świata. O 9:45 na Letalnicy (HS240) w słoweńskiej Planicy rozegrana została rywalizacja drużynowa z udziałem ośmiu reprezentacji narodowych. Polacy znaleźli się w gronie kandydatów do zajęcia miejsca na podium.

Zdecydowanym i jedynym faworytem sobotniego konkursu w Planicy była reprezentacja Słowenii. Dla Biało-Czerwonych będzie to ostatnia rywalizacja drużynowa pod wodzą trenera Michała Doleżala, który nie przedłuży kontraktu z Polskim Związkiem Narciarskim i wraz z końcem sezonu opuści nas zespół.

Na liście startowej zawodów widnieją przedstawiciele 8 reprezentacji – Finlandii, Szwajcarii, Polski, Japonii, Norwegii, Słowenii, Niemiec oraz Austrii. Biało-Czerwoni zaprezentują się w składzie: Piotr Żyła (nr 3-1), Dawid Kubacki (nr 3-2), Jakub Wolny (nr 3-3) oraz Kamil Stoch (nr 3-4).

Z uwagi na problemy z topniejącymi torami najazdowymi, jury zawodów zdecydowało się na zmianę w programie. Sobotni konkurs drużynowy rozpoczął się wcześniej niż planowano, bo o 9:45. Nie odbyła się seria próbna. Transmisję z konkursu przeprowadził TVN (9:20), Eurosport 1 (9:15) oraz Player.pl.

Konkurs:
Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowali się Słoweńcy. Polacy rozpoczęli konkurs od trzeciej lokaty po próbie Piotra Żyły (217 m). Następnie miejsce na podium utrzymali Dawid Kubacki (218,5 m) oraz Jakub Wolny (233,5 m). Ostatecznie Biało-Czerwoni po locie Kamila Stocha na 227 metr byli sklasyfikowani na czwartej pozycji ze stratą 3,8 punktu do Austriaków.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. (gr. 1), 12. (gr. 2), 13. i 12. (gr. 3) oraz 12. i 11. (gr. 4) belki startowej.

Finał Słoweńcy rozpoczęli od drugiej pozycji, jednak prowadzenia po próbie Petera Prevca nie oddali już do końca zawodów. Reprezentanci Polski zakończyli sobotnie zawody na czwartej pozycji. Piotr Żyła (232,5 m), Dawid Kubacki (218,5 m), Jakub Wolny (221,5 m) oraz Kamil Stoch (229 m) przegrali walkę o podium z Austriakami różnicą 21 punktów.

Drugą serię konkursową przeprowadzono z 13. (gr. 1 i 2) oraz 14. (gr. 3 i 4) platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Marius Lindvik.  Ósmy był Piotr Żyła, dwunasty Kamil Stoch, szesnasty Jakub Wolny, a osiemnasty Dawid Kubacki.

Na niedzielę zaplanowano wielki finał sezonu Pucharu Świata z udziałem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej cyklu. Na starcie ujrzymy trzech Polaków – Piotra Żyłę, Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. Początek zawodów o 10:00. Seria próbna została odwołana.

Źródło: Skijumping.pl