PŚ w Lahti: Piątek z konkursem indywidualnym. Piotr Żyła trzeci!

2022 Lahti indywidualny

W piątek rozegrane zostały kwalifikacje oraz zawody indywidualne, rozgrywane w miejsce odwołanej rywalizacji w Sapporo. Na starcie zobaczyliśmy sześciu reprezentantów Polski. Stefan Kraft został zwycięzcą piątkowego konkursu indywidualnego Pucharu Świata, a trzeci był Piotr Żyła.

Dla skoczków narciarskich to powrót do pucharowej rywalizacji po czterech tygodniach przerwy na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Pod koniec stycznia Finowie otrzymali jednak dodatkowy piątkowy konkurs indywidualny, w miejsce odwołanych zmagań na Okurayamie w Sapporo.

Na liście startowej kwalifikacji figurują nazwiska 68 zawodników z siedemnastu reprezentacji narodowych. W tym gronie ujrzymy sześciu Polaków – Kacpra Juroszka (nr 20), Stefana Hulę (nr 23), Pawła Wąska (nr 30), Dawida Kubackiego (nr 36), Piotra Żyłę (nr 48) oraz Kamila Stocha (nr 50).

O 14:15 czasu polskiego rozpoczęła się jedyna seria treningowa, zaś o 15:30 kwalifikacje przed zaplanowanym na 17:00 konkursem.

Transmisję z zawodów przeprowadziło TVN, Eurosport 1 i Player.pl.

Trening:
W serii treningowej najdalej poszybował Cene Prevc, który uzyskał odległość 122,5 metra. Tuż za nim uplasował się Kamil Stoch. Reprezentant Polski wylądował na 121 metrze. Piąty był Piotr Żyła (118 m). Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki (120,5 m). Paweł Wąsek po skoku na odległość 121,5 metra zajął dwunastą lokatę. Dwudziesty ósmy był Kacper Juroszek (114 m), natomiast trzydziesty dziewiąty Stefan Hula (106 m).

Trening przeprowadzono z 12., 11. i 10. belki startowej.

Kwalifikacje:
Z uwagi na intensywne opady śniegu, jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu kwalifikacji i dopuszczeniu wszystkich 68 zawodników do startu w piątkowym konkursie. Początek o 17:00 czasu polskiego.

Zawody:
W pierwszej serii konkursowej, rozgrywanej w zmiennych warunkach i przy opadach śniegu, najlepszy okazał się Ulrich Wohlgenannt. Piotr Żyła oddał skok na odległość 120,5 metra.

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Kamil Stoch z wynikiem 118,5 metra zajmował dwudziestą pierwszą lokatę. Dwudziesty piąty był natomiast Dawid Kubacki (120,5 m). Kacper Juroszek wylądował na 115 metrze i zakończył rywalizację na trzydziestej drugiej pozycji. Pięćdziesiąty pierwszy był Stefan Hula (102 m), a pięćdziesiąty dziewiąty Paweł Wąsek (97,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 13. belki.

Reprezentant Austrii wylądował na 131 metrze i ostatecznie triumfował z przewagą 14,9 punktu nad Halvorem Egnerem Granerudem (125,5 m). Trzecie miejsce wywalczył Piotr Żyła, który awansował z szóstej pozycji dzięki próbie na odległość 129,5 metra. Polak przegrał o 0,2 punktu z obrońcą Kryształowej Kuli, ale okazał się o 0,1 punktu lepszy od Markusa Eisenbichlera (125 m). Piąty był lider Pucharu Świata, Karl Geiger (127,5 m).

Dawid Kubacki dzięki próbie na odległość 124,5 metra awansował na trzynaste miejsce. Kamil Stoch wylądował na 117 metrze i uplasował się na dwudziestej czwartej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 13. i 12. platformy startowej.

Piotr Żyła po raz osiemnasty w karierze, a pierwszy w obecnym sezonie stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Mistrz świata z Oberstdorfu ma w swoim dorobku dwa zwycięstwa, pięć drugich oraz jedenaście trzecich miejsc. To także 236. indywidualne polskie podium w zawodach tej rangi.

Źródło: Skijumping.pl