Raw Air 2018 w Oslo: wietrzna loteria niedzielnego konkursu.

    Daniel Andre Tande zwyciężył w  niedzielnym konkursie indywidualnym z cyklu Raw Air w Oslo (HS134). Norweg  triumfował po skokach na odległość 128 m i 132 m. Drugi był Stefan Kraft, a trzeci – Michael Hayboeck. Prowadzący na półmetku Kamil Stoch w finale skakał w fatalnych warunkach i spadł na szóstą pozycję. Trzykrotny mistrz olimpijski trafił na drugie najgorsze warunki wietrzne w finałowej rundzie i po próbie na 119 metr spadł na szóstą pozycję.
W finałowej serii wystąpiło czterech reprezentantów Polski. Jedenasty po pierwszej serii był Dawid Kubacki (127,5 m), siedemnasty Jakub Wolny (125 m), a dwudziesty na półmetku rywalizacji był zmagający się z problemami zdrowotynmi – Piotr Żyła (125,5 m).
Popularny „Wiewiór” w finale uzyskał ponownie odległość 125,5 m i ostatecznie zakończył zmagania na dziewiętnastej pozycji, tym samym finiszując trzy lokaty wyżej od Jakuba Wolnego (123,5 m). Skaczący w najgorszych warunkach serii (0,18 m/s pod narty), Dawid Kubacki lądował na 116 metrze i zanotował spadek na dwudzieste szóste miejsce.

Kamil Stoch zachował prowadzenie w klasyfikacji Raw Air. Mistrz świata z Val di Fiemme ma w swoim dorobku 681,8 pkt. i wyprzedza o 6,5 pkt. Roberta Johanssona (675,3 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Johann Andre Forfang (661,6 pkt.).

Piotr Żyła po zawodach w pozytywnym tonie ocenił swoje dzisiejsze próby i z nadzieją czeka na kolejne zawody w Lillehammer, zapytany o uraz stawu skokowego, zapewnił że na ten moment wszystko jest pod kontrolą.
Poniżej kawałek jego wypowiedzi dla portali skijumping.pl:

„Dwukrotnie skakałem w równych warunkach. Próby oceniam dość pozytywnie. Jestem zadowolony z dzisiejszego dnia. Ciężko mi przyznać, dlaczego moje skoki są teraz tak nieprzewidywalne. Gdybym znał odpowiedź na to pytanie, to bym odpowiedział (śmiech). Staram się cały czas pracować nad dyspozycją. Czasem miewam jeszcze kłopoty z pozycją najazdową, ale gdy prawidłowo dojeżdżam do progu, skoki są lepsze… Nie ma się co obawiać o mój staw. Jestem w stanie skakać, noga w bucie jest dobrze ustabilizowana.”