TCS w Ga-Pa: Czas na skok w olimpijski nowy rok. Piotr Żyła najlepszym z Polaków

Ga-Pa 2022 TCS konkurs

Tradycyjnie w Nowy Rok najlepsi skoczkowie świata rywalizowali na Grosse Olympiaschanze (HS142) w Garmisch-Partenkirchen. Na starcie ujrzeliśmy sześciu reprezentantów Polski.

W gronie 50 zawodników z trzynastu państw znajduje się sześciu reprezentantów Polski. Na belce startowej zasiądą Dawid Kubacki (nr 24), Paweł Wąsek (nr 30), Kamil Stoch (nr 16), Andrzej Stękała (nr 41), Jakub Wolny (nr 43) oraz Piotr Żyła (nr 5).

O 12:30 rozpoczęła się seria próbna przed zaplanowanym na 14:00 konkursem.

Transmisję z zawodów przeprowadziło TVN (13:25), Eurosport 1 (13:40) oraz Player.pl.

Seria próbna:
Halvor Egner Granerud był najlepszy w serii próbnej poprzedzającej noworoczny konkurs 70. Turnieju Czterech Skoczni na Grosse Olympiaschanze (HS142) w Garmisch-Partenkirchen. Ósme miejsce zajął Piotr Żyła, który wylądował na 133 metrze. Kamil Stoch w próbnym skoku uzyskał odległość 124,5 metra i zajął siedemnastą lokatę. Dwudziesty czwarty był Dawid Kubacki (121,5 m), trzydziesty szósty Paweł Wąsek (120,5 m), czterdziesty Jakub Wolny (120,5 m), natomiast czterdziesty siódmy Andrzej Stękała (116,5 m).

Serię próbną przeprowadzono z 15. i 14. belki startowej.

Konkurs:
W pierwszej serii konkursowej rywalom odleciał Ryoyu Kobayashi. Piotr Żyła w swojej próbie uzyskał odległość 135,5 metra i na półmetku zmagań był dziesiąty. Awans do finału wywalczył jeszcze jeden Polak. Jakub Wolny wylądował na 127 metrze i plasował się na dwudziestym siódmym miejscu.

Pozostali Biało-Czerwoni przegrali swoje pojedynki w parach KO. Trzydzieste piąte miejsce ex aequo zajęli Andrzej Stękała (128 m) i Paweł Wąsek (126 m). Trzydziesty dziewiąty był Dawid Kubacki (126 m), zaś czterdziesty siódmy Kamil Stoch (118 m).

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 14. belki startowej.

W finale Ryoyu Kobayashi przypieczętował zwycięstwo skokiem ze skróconego rozbiegu na odległość 135,5 metra. Piotr Żyła w finale lądował na 131 metrze i został sklasyfikowany na jedenastym miejscu. Jakub Wolny z wynikiem 132,5 metra awansował na dwudziestą trzecią pozycję.

Serię finałową przeprowadzono z 14. i 13. platformy. Ryoyu Kobayashi jako jedyny oddawał swój skok z 12. belki.

Dzięki wygranej w Ga-Pa, Ryoyu Kobayashi (593,2 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w 70. Turnieju Czterech Skoczni. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest dwudziesty drugi Piotr Żyła (378,5 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów liderują Niemcy (2041 pkt.) przed Norwegami (1674 pkt.) i Austriakami (1609 pkt.). Polacy z dorobkiem 629 punktów zajmują szóstą lokatę.

W poniedziałek na Bergisel (HS128) rozegrane zostały treningi i kwalifikacje do wtorkowego trzeciego konkursu 70. Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku.

Źródło: skijumping.pl