Piotr Żyła drugi, Murańka czwarty, jednoseryjny konkurs w Willingen

Halvor Egner Granerud zwycięzcą Willingen Six. Reprezentant Norwegii triumfował w jednoseryjnym niedzielnym konkursie Pucharu Świata na Muehlenkopfschanze (HS147) po skoku na odległość 149 metrów. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła (137 m), a czwarte Klemens Murańka (134,5 m). Pucharowe punkty zdobyło sześciu Polaków.

Od początku niedzieli organizatorzy zmagali się z silnymi podmuchami wiatru. Zaplanowana na 14:45 seria kwalifikacyjna została przerwana po skokach 27 zawodników. Sam konkurs ruszył zgodnie z planem, lecz z częstymi przerwami. Ostatecznie rywalizację zakończono po pierwszej, blisko dwugodzinnej serii.

Zwycięzcą loteryjnych zmagań w Willingen został Halvor Egner Granerud. Lider Pucharu Świata oddał najłduższy skok dnia, szybując na 149 metr. Norweg wyprzedził o 19,3 punktu drugiego Piotra Żyłę (137 m). Na najniższym stopniu podium stanął Markus Eisenbichler (143 m).

Najlepszy wynik w karierze zanotował Klemens Murańka. Reprezentant Polski poszybował na odległość 134,5 metra i przez długi czas prowadził w konkursie, aby ostatecznie zakończyć rywalizację na czwartym miejscu, przed Danielem Andre Tande (128 m) oraz Stefanem Kraftem (136 m).

Na siódmej pozycji uplasował się Daniel Huber (129 m). Ósmy był Pius Paschke (128 m), a dziewiąty Simon Ammann (131 m). Czołową dziesiątkę skompletował Dawid Kubacki (130 m).

Pucharowe punkty zdobyli także osiemnasty Jakub Wolny (129 m), dwudziesty pierwszy Andrzej Stękała (128,5 m) oraz dwudziesty siódmy Kamil Stoch (125 m).

Piotr Żyła po raz siedemnasty w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata, zaś po raz piąty w obecnym sezonie. Brązowy medalista MŚ w Lahti ma na swoim koncie dwie wygrane, pięć drugich oraz dziesięć trzecich miejsc.

Zwycięzcą turnieju Willingen Six, który ostatecznie składał się z czterech punktowanych serii, został Halvor Egner Granerud (574,0 pkt.). Norweg wyprzedził o 41 punktów swojego rodaka, Daniela Andre Tandego (533,0 pkt.). Na trzeciej pozycji cykl zakończył Niemiec Markus Eisenbichler (517,4 pkt.). Czwarty był Piotr Żyła (512,6 pkt.), piąty Dawid Kubacki (503,7 pkt.), dziewiąty Kamil Stoch (481,9 pkt.), natomiast dwunasty Andrzej Stękała (470,8 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Halvor Egner Granerud (1206 pkt.) przed Markusem Eisenbichlerem (888 pkt.) oraz Kamilem Stochem (725 pkt.). Czwarty jest Piotr Żyła (602 pkt.), a szósty Dawid Kubacki (568 pkt.).

Źródło: Skijumping.pl