MP w Zakopanem: Kamil Stoch ze złotym medalem. Piotr Żyła wywalczył srebro

MP 2021

W dniu 23 grudnia 2021 odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem.

Seria Próbna:
Kamil Stoch okazał się najlepszy w serii próbnej poprzedzającej konkurs indywidualny mężczyzn rozgrywanego w ramach Mistrzostwach Polski na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Zawodnik KS Eve-nement Zakopane oddał skok na odległość 134,5 metra.

Najwyższą notę punktową uzyskał Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski z 17. belki poszybował na odległość 134,5 metra i wyprzedził Piotra Żyłę (139 m) oraz Dawida Kubackiego (134,5 m). Czwarty był Paweł Wąsek (131,5 m), piąty Aleksander Zniszczoł (130,5 m), a szósty Stefan Hula (129,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Jan Habdas (127,5 m) przed Maciejem Kotem (127 m) oraz Klemensem Murańką (127 m). Czołową dziesiątkę zamknął Jakub Wolny (125,5 m).

Serię próbną rozegrano z 23. i 19. platformy. Kamil Stoch jako jedyny oddawał swoją próbę z 17. belki.

Początek konkursu mężczyzn o 17:30. Transmisja w TVP Sport, a od 17:50 także w TVP1.

Konkurs:
Kamil Stoch z ósmym tytułem indywidualnego mistrza Polski w skokach narciarskich. Zawodnik KS Eve-nement Zakopane wygrał czwartkowy konkurs na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem dzięki skokom na odległość 133,5 m oraz 137,5 m. Srebrny medal wywalczył Piotr Żyła, zaś brązowy – Paweł Wąsek.

Kamil Stoch był na prowadzeniu już po pierwszej serii. Trzykrotny mistrz olimpijski poszybował na odległość 133,5 metra i na półmetku liderował z przewagą 1,8 punktu nad drugim Pawłem Wąskiem (137 m) oraz 3,3 pkt. nad trzecim Andrzejem Stękałą (137 m). Tuż za czołową trójką plasowali się Jakub Wolny (136,5 m), Stefan Hula (135 m) oraz Maciej Kot (134,5 m).

Klemens Murańka po skoku na 134 metr zajmował siódmą lokatę, przed Piotrem Żyłą (130,5 m) i Dawidem Kubackim (133,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Aleksander Zniszczoł (129,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 23. i 20. platformy. Piotr Żyła i Kamil Stoch oddawali swoje skoki z 18. belki startowej.

W finale Kamil Stoch uzyskał odległość 137,5 metra i przypieczętował swój ósmy tytuł indywidualnego mistrza Polski. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli wygrał z przewagą 5,1 punktu nad Piotrem Żyłą, który awansował na drugą lokatę po skoku na 141 metr. Trzecie miejsce zajął Paweł Wąsek (134 m), który wywalczył swój pierwszy indywidualny medal krajowego czempionatu.

Tuż za podium czwartkowy konkurs na Wielkiej Krokwi zakończyli Andrzej Stękała (133,5 m), Dawid Kubacki (132 m) oraz Jakub Wolny (130 m). Siódme miejsce zajął Stefan Hula (129,5 m), ósmy był Klemens Murańka (128,5 m), dziewiąty Maciej Kot (126 m), a dziesiąty Aleksander Zniszczoł (123,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 20. i 18. platformy startowej.

Źródło: skijumping.pl