PŚ w Titisee-Neustadt: Dawid Kubacki na zwycięskim szlaku! Ryoyu Kobayashi zwycięzcą całego turnieju Titisee-Neustadt Five.

Mistrz świata z Seefeld nie dał szans rywalom również w niedzielnym konkursie Pucharu Świata na Hochfirstschanze (HS142) w Titisee-Neustadt i odniósł czwarty w karierze triumf w zawodach tej rangi! Reprezentant Polski wygrał dzięki próbom na odległość 143 m oraz 133,5 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, który został zwycięzcą Titisee-Neustadt Five. Trzeci był Timi Zajc. Pucharowe punkty zdobyli także Piotr Żyła i Kamil Stoch.

W pierwszej serii konkursowej organizatorzy musieli mierzyć się ze zmiennie wiejącym wiatrem. W efekcie byliśmy świadkami wielu zmian pozycji belki startowej. W tych warunkach najlepiej spisał się Dawid Kubacki. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni poszybował z 4. belki na 143 metr i na półmetku wyprzedzał o 3,3 pkt. Ryoyu Kobayashiego (147 m w znacznie korzystniejszych warunkach wietrznych). Trzecie miejsce zajmował Yukiya Sato (143 m), który do prowadzącego Dawida traci 9,9 punktu. Czwarty był Stefan Kraft (139,5 m), a piąty Domen Prevc (143,5 m).
Piotr Żyła z szóstej belki poszybował na 141 metr i po pierwszej serii zajmował szóstą pozycję. Czołową dziesiątkę uzupełniali Timi Zajc (137 m), Karl Geiger (137,5 m), Marius Lindvik (135 m) i Philipp Aschenwald (139 m).Do finału awansował jeszcze jeden reprezentant Polski. Kamil Stoch z wynikiem 128 metrów zajmował piętnaste miejsce. Stefan Hula po skoku na 125 metr zakończył konkurs na 39. pozycji. Czterdziesty pierwszy był Aleksander Zniszczoł (117,5 m), a czterdziesty dziewiąty Maciej Kot (102,5 m).

Z finałowej walki o triumf w konkursie na Hochfirstschanze zwycięsko wyszedł Dawid Kubacki. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni poszybował na odległość 133,5 metra i okazał się lepszy o 0,3 punkty od Ryoyu Kobayashiego (134 m). Na najniższy stopień podium z siódmej pozycji awansował Timi Zajc (134 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Stephan Leyhe (140,5 m), Karl Geiger (134 m), Anze Lanisek (135 m) oraz Yukiya Sato (129 m). Piotr Żyła w drugiej próbie uzyskał 129,5 metra i zakończył konkurs na ósmej pozycji, przed Constantinem Schmidem (136,5 m) i Mariusem Lindvikiem (133 m). Skaczący w niekorzystnych warunkach wietrznych, Kamil Stoch oddał skok na odległość 116,5 metra i spadł na dwudziestą czwartą pozycję.

Finałową rundę rozpoczęto z 5. belki startowej, ale już po pierwszym skoku w wykonaniu Władimira Zograskiego (141,5 m) skrócono rozbieg do 4. platformy.
Dawid Kubacki odniósł czwarte w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, a trzecie w trwającym sezonie. Skoczek z Szaflar ma tym samym na swoim koncie 17. miejsc na pucharowym podium (4-5-8). Jako pierwszy reprezentant Polski po raz ósmy z rzędu znalazł się w czołowej trójce zawodów indywidualnych Pucharu Świata. To także 86. zwycięstwo i 210. indywidualne polskie podium w zawodach PŚ.

Triumfatorem turnieju Titisee-Neustadt Five został Ryoyu Kobayashi. Japończyk zgromadził 709,9 punktu i odebrał nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki (704,5 pkt.), a trzecie – Stephan Leyhe (686,4 pkt.). Ósmy był Piotr Żyła (656,9 pkt.), a dwudziesty Kamil Stoch (618,6 pkt.).

źródło: skijumping.pl