LMP w Zakopanem: Dawid Kubacki triumfuje wraz z rekordem skoczni! Piotr Żyła drugi!

Dawid Kubacki pewnie zwyciężył we wtorkowym konkursie indywidualnym Letnich Mistrzostw Polski w Zakopanem. Triumfator Letniego Grand Prix 2022 w pierwszej serii uzyskał 105,5 metra, a w drugiej ustanowił nowy rekord Średniej Krokwi (HS105) – 108,5 metra. Srebrny medal wywalczył Piotr Żyła, a brąz zdobył Stefan Hula.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld poszybował na odległość 105,5 metra i wyprzedzał o 2,9 punktu drugiego Stefana Hulę (105,5 m) oraz o 5,8 pkt. trzeciego Piotra Żyłę (99,5 m). Tuż za czołową trójką plasowali się Kacper Juroszek (101,5 m), Paweł Wąsek (101 m) i Klemens Murańka (102 m).

Kamil Stoch uzyskał odległość 96,5 metra i na półmetku zmagań na Średniej Krokwi był siódmy, przed Tomaszem Pilchem (106 m) i Janem Habdasem (101,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Maciej Kot (98 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 23., 21., 19., 17. i 16. belki startowej.

W finale Dawid Kubacki nie dał rywalom żadnych szans. Triumfator 68. Turnieju Czterech Skoczni poszybował na odległość 108,5 metra, czym ustanowił nowy letni rekord Średniej Krokwi. Zwycięzca Letniego Grand Prix 2022 wygrał z przewagą 14,1 punktu nad Piotrem Żyłą (99,5 m), który wywalczył srebrny medal. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Hula (102 m w korzystniejszych warunkach), pokonując o 2,9 punktu Kacpra Juroszka (99,5 m). Piąty ostatecznie był Paweł Wąsek (94 m), a szósty Jan Habdas (100,5 m).

Na siódmej pozycji pozostał Kamil Stoch (95 m), który o 0,2 punktu wyprzedził Klemensa Murańkę (92,5 m). Dziewiąte miejsce zajął najlepszy z zawodników z zagranicy, Władimir Zografski (101,5 m). Pierwszą dziesiątkę skompletował Tomasz Pilch (98,5 m).

Runda finałowa została przeprowadzona z 17., 16. oraz 15. platformy.

Tegoroczne mistrzostwa zakończy środowy konkurs drużynowy. Początek zawodów o 11:00, zaś godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

Źródło: Skijumping.pl