LGP w Wiśle: Tomasz Pilch górą w serii próbnej, Żyła drugi. Kubacki wygrywa zawody!

Tomasz Pilch okazał się najlepszy w serii próbnej przed inauguracyjnymi zawodami Letniego Grand Prix 2022. Reprezentant Polski oddał skok na odległość 122 metrów i wyprzedził Piotra Żyłę (123,5 m).
Dawid Kubacki został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix w Wiśle po skokach na odległość 123,5 m oraz 134,5 m. W czołowej dziesiątce zameldowało się siedmiu Polaków, zaś punkty do klasyfikacji generalnej cyklu zdobyło dziesięciu Biało-Czerwonych.

Seria Próbna:
W serii próbnej najlepszy okazał się zawodnik, który otwierał rundę. Tomasz Pilch poszybował z 12. belki na 122 metr i okazał się lepszy o 5,5 punktu od Piotra Żyły (123,5 m) oraz o 9,1 pkt. od Kamila Stocha (121,5 m). Czwarty był Aleksander Zniszczoł (122 m), a piąte miejsce zajęli ex aequo Dawid Kubacki (119,5 m) i Paweł Wąsek (120 m).

Czołową dziesiątkę skompletowali Jan Habdas (115,5 m) i Kacper Juroszek (116 m), zaś drugą otworzył Maciej Kot (116,5 m). Jakub Wolny po skoku na odległość 108,5 metra zajął dwudziestą siódmą pozycję. Trzydziesty trzeci był Andrzej Stękała (105 m).

Serię próbną rozegrano z 14. belki startowej. Tomasz Pilch jako jedyny oddał swoją próbę z 12. platformy.

Konkurs rozpoczął się o 15:00. Transmisja odbyła się w Eurosport 2, TVP1, TVP Sport i Player.pl

Konkurs:
Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Polski, którzy zajęli cztery czołowe lokaty. Liderem na półmetku był Jakub Wolny, który poszybował na odległość 129,5 metra. Drugi uplasował się Kamil Stoch (124 m). Trzeci, ze stratą 4,3 pkt. do lidera był Piotr Żyła (126 m). Tuż za czołową trójką plasował się Paweł Wąsek (128 m). Siódmy był  Maciej Kot (115 m), natomiast ósmy Dawid Kubacki (123,5 m) wspólnie z Finem Niko Kytosaho (125,5 m).

Do serii finałowej awansowało dziesięciu reprezentantów Polski. Aleksander Zniszczoł z wynikiem 118,5 metra zajmował jedenastą lokatę. Trzynasty był Jan Habdas (112,5 m), który wywalczył dożywotnie prawo startu w Pucharze Świata, zaś szesnasty – Kacper Juroszek (113,5 m). Do finału wszedł również dwudziesty pierwszy Tomasz Pilch (113,5 m). Andrzej Stękała po skoku na odległość 117,5 metra zakończył udział w sobotnich zawodach na trzydziestej drugiej pozycji.

W finale błysnął Dawid Kubacki. Ósmy na półmetku reprezentant Polski poszybował na odległość 134,5 metra i wskoczył na najwyższy stopień podium. Kamil Stoch, który po skoku na 120 metr był drugi, o 7,1 punktu za kolegą z zespołu. Tuż za czołową trójką uplasowali się kolejni reprezentanci Polski. Czwarte miejsce zajął lider na półmetku, Jakub Wolny (116 m). Piąty był Maciej Kot (124,5 m), szósty Piotr Żyła (119 m), a siódmy Paweł Wąsek (117,5 m). Dziewiąte miejsce przypadło Aleksandrowi Zniszczołowi (123 m).
Na dwudziestej pozycji zawody zakończył Kacper Juroszek (117,5 m). Dwudziesty trzeci był Jan Habdas (116,5 m), natomiast dwudziesty czwarty Tomasz Pilch (120,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 15. i 14. platformy.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Wiśle z udziałem 45 zawodników. Polskę reprezentować będą Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Jakub Wolny, Maciej Kot, Piotr Żyła i Paweł Wąsek. Początek zawodów o 13:00, zaś o 11:00 rozegrany zostanie prolog.

Źródło: Skijumping.pl