Adam Małysz prezesem PZN, Apoloniusz Tajner odznaczony przez Prezydenta RP

Małysz i Tajner 2022

Już oficjalnie – Adam Małysz przez najbliższe cztery lata będzie sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich był jedynym kandydatem w wyborach przeprowadzonych na Walnym Zjeździe PZN w Krakowie. Po szesnastu latach z kierowaniem związkiem pożegnał się Apoloniusz Tajner, który został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Podczas sobotniego Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Polskiego Związku Narciarskiego przeprowadzono wybory na prezesa federacji. Zwycięzcą został Adam Małysz, który jako jedyny ubiegał się o to stanowisko. W głosowaniu wzięło udział 80 delegatów, którzy oddali 77 głosów „za” oraz 3 głosy nieważne. Tym samym wiślanin będzie kierował pracami związku przez najbliższe cztery lata.

44-letni Adam Małysz jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii skoków narciarskich. W swojej karierze czterokrotnie zostawał mistrzem świata, wywalczył cztery medale olimpijskie oraz czterokrotnie sięgał po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. „Orzeł z Wisły” 39-krotnie zwyciężał w zawodach zaliczanych do PŚ, co jest najlepszym wynikiem w historii naszej reprezentacji (identyczną liczbę wygranych posiada również Kamil Stoch). Od 2016 roku Małysz pracował w Polskim Związku Narciarskim jako dyrektor-koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

„No i stało się. Dziękuję za poparcie i zaufanie. Wiem, że czeka mnie dużo ciężkiej pracy, więc życzcie mi powodzenia”, napisał w mediach społecznościowych Adam Małysz krótko po wyborze na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.

Ze stanowiskiem prezesa PZN pożegnał się Apoloniusz Tajner, który sprawował tę funkcję nieprzerwanie od 2006 roku. Podczas jego szesnastoletniej kadencji Polski Związek Narciarski mógł się poszczycić medalami olimpijskimi na każdych zimowych igrzyskach – w Vancouver (1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy), Soczi (3 złote), Pjongczangu (1 złoty i 1 brązowy) oraz Pekinie (1 brązowy).

Podczas sobotniego zjazdu Apoloniusz Tajner został odznaczony za zasługi dla polskiego sportu Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

– Dzięki pana pracy trenerskiej i organizacyjnej polskie narciarstwo jest na poziomie światowym. Na topie są skoki narciarskie, ale i w innych dyscyplinach nastąpił przełom. Żaden inny związek nie może się poszczycić takimi sukcesami. I za to dziękuję – powiedział prezydent: – Z całego serca w imieniu Rzeczpospolitej i w imieniu wszystkich polskich kibiców za to dziękuję. Za stwarzanie warunków, aby młodzi sportowcy mogli się rozwijać, za umiejętne gospodarowanie talentami, za umiejętne finansowanie. Mam nadzieję, że nadal będziemy mieli mistrzów w różnych konkurencjach narciarskich. Za to jeszcze raz dziękuję i za to, że pan będzie nadal prowadził działalność, bo pomoc pana prezesa jest nadal tutaj potrzebna. Jest pan ojcem sukcesów polskiego narciarstwa w XXI wieku.

Jak się okazało, wizyta Prezydenta RP na zjeździe PZN nie była zaplanowana: – To była wielka niespodzianka. Tym większa to nobilitacja dla naszego środowiska, że pan prezydent znalazł czas – przyznał ustępujący prezes, Apoloniusz Tajner.

Apoloniusz Tajner został ponadto wyróżniony tytułem honorowego prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.

Wyniki głosowania na Walnym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym PZN:

Głosowanie na prezesa PZN:
Oddanych głosów: 80
Głosy ważne: 77
Głosy nieważne: 3

Adam Małysz – 77 głosów
Adam Małysz został wybrany na prezesa PZN.

Źródło: Skijumping.pl