Michal Doležal odchodzi z reprezentacji Polski!

Trener Michał Doleżal

Trener Michal Dolezal nie przedłuży kontraktu i po sezonie 2021/2022 przestanie być trenerem reprezentacji Polski. Szkoleniowiec Biało-Czerwonych ogłosił swoją decyzję w rozmowie z Eurosportem.

Swoją decyzję Michal Dolezal ogłosił po zakończeniu piątkowego konkursu Pucharu Świata w Planicy w rozmowie z Kacprem Merkiem z Eurosportu: – Zadecydowałem i chciałem oficjalnie ogłosić, że umowa ze mną nie będzie przedłużona. To wyszło można powiedzieć z dwóch stron – stwierdził szkoleniowiec.

– Było dużo dyskusji. To co się działo w mediach w ostatnich miesiącach, to wszystko czytałem. W takiej formie też mi się to trochę nie podobało. Tak się nie robi. Czekałem na decyzję. W czwartek rozmawiałem ze sztabem, zawodnikami, oficjalnie im ogłosiłem decyzję. Chciałem, aby wyszło to ode mnie. Wyszło bardzo emocjonalnie. Przeżyłem sześć lat w Polsce w bardzo dobrych warunkach. Coś też zrobiliśmy. Były sukcesy. Muszę podziękować zawodnikom, sztabowi za zaufanie i całą pracę. Wiem, że miałem najlepszy team na świecie – przyznał kończący swoją pracę trener reprezentacji Polski.

– Dziękuję związkowi i Stefanowi. Przy nim się rozwinąłem. Oprócz tego ostatniego sezonu to były bardzo udane lata. Też próbowaliśmy w tym roku, były podia, medal Dawida na igrzyskach. To nie jest łatwa sytuacja. Z drugiej strony, moja rodzina bardzo to przeżywała. To był impuls. Żona bardziej przeżywała ode mnie. Dołowano mnie i wszystkich w około. Tak się teraz ta sprawa kończy. Jest mi trudno, bo wiem po rozmowie w czwartek, że zawodnicy i sztab za mną stoją. Atmosfera jest fajna, to moja druga rodzina. Szkoda bardzo, bo wiem, że mogliśmy jeszcze zrobić wiele, ale tak to się kończy. Nauczyłem się dużo. To tylko moja decyzja. Widzieliście, że ja nie byłem pewny siebie po takim sezonie. Widziałem, jak rodzina reaguje. To jest najważniejsze – zakończył 44-letni czeski szkoleniowiec.

Michal Dolezal został członkiem sztabu reprezentacji Polski w sezonie 2016/2017 jako asystent trenera Stefana Horngachera. Kiedy Austriak zdecydował się na przejście do reprezentacji Niemiec, przyjął posadę głównego szkoleniowca Biało-Czerwonych, którą pełnił przez trzy sezony – 2019/2020, 2020/2021 oraz 2021/2022.

Do najważniejszych trofeów zdobytych za kadencji Michala Dolezala należą mistrzostwo świata Piotra Żyły na normalnej skoczni w Oberstdorfie, brązowy medal olimpijski Dawida Kubackiego na normalnej skoczni w Pekinie, brązowe medale drużynowe na MŚ w lotach w Planicy oraz MŚ w Oberstdorfie, triumfy Dawida Kubackiego i Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni oraz wygrana Kamila Stocha w klasyfikacji Raw Air.

Sukcesy reprezentacji Polski za kadencji Michala Dolezala:

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
– brązowy medal Dawida Kubackiego (Pekin 2022, normalna skocznia)

MISTRZOSTWA ŚWIATA
– złoty medal Piotra Żyły (Oberstdorf 2021, normalna skocznia)
– brązowy medal drużyny (Oberstdorf 2021)

MISTRZOSTWA ŚWIATA W LOTACH
– brązowy medal drużyny (Planica 2020)

PUCHAR ŚWIATA
– trzecie miejsce Kamila Stocha (2020/2021)
– 11 wygranych konkursów indywidualnych (6 – Kamil Stoch, 4 – Dawid Kubacki, 1 – Piotr Żyła)
– 37 miejsc na podium w konkursach indywidualnych (11-9-17)
– 1 wygrany konkurs drużynowy
– 5 miejsc na podium w konkursach drużynowych (1-2-2)

PUCHAR ŚWIATA W LOTACH
– trzecie miejsce Piotra Żyły (2019/2020)

PUCHAR NARODÓW
– 2. miejsce w sezonie 2020/2021

TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI
– zwycięstwo Dawida Kubackiego (2019/2020)
– zwycięstwo Kamila Stocha (2020/2021)
– trzecie miejsce Dawida Kubackiego (2020/2021)

RAW AIR
– zwycięstwo Kamila Stocha (2019/2020)

LETNIE GRAND PRIX
– zwycięstwo Dawida Kubackiego (2019)
– drugie miejsce Dawida Kubackiego (2021)
– 6 wygranych konkursów indywidualnych (4 – Dawid Kubacki, 1 – Kamil Stoch, 1 – Jakub Wolny)
– 15 miejsc na podium w konkursach indywidualnych (6-4-5)
– 1 wygrany konkurs drużynowy
– 2 miejsca na podium w konkursach drużynowych (1-1-0)

Źródło: Eurosport, Skijumping.pl