PŚ w Oberstdorfie: D. Prevc wygrywa kwalifikacje z rekordem skoczni. Triumf Zajca, Żyła drugi!

Oberstdorf 2022 konkurs

Za nami ostatni akcent tegorocznego weekendu z lotami narciarskimi w Oberstdorfie. O 14:15 rozpoczęły się kwalifikacje do zaplanowanego na 16:00 niedzielnego konkursu Pucharu Świata. W akcji ujrzeliśmy sześciu Polaków.

Zgodnie z regulaminem FIS, lista startowa niedzielnego konkursu została ułożona na podstawie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich, na której znalazły się nazwiska 59 zawodników z szesnastu reprezentacji narodowych. O awans do zawodów powalczy sześciu reprezentantów Polski – Aleksander Zniszczoł (nr 29), Andrzej Stękała (nr 34), Jakub Wolny (nr 35), Dawid Kubacki (nr 42), Kamil Stoch (nr 48) oraz Piotr Żyła (nr 55). Z racji iż jest to konkurs lotów narciarskich, do konkursu zakwalifikuje się 40 najlepszych skoczków kwalifikacji.

O 14:15 rozpoczęły się kwalifikacje do zaplanowanego na 16:00 konkursu. Kwalifikacje można było obejrzeć „na żywo” w usłudze Player.pl. Z kolei transmisję z zawodów przeprowadził TVN (15:35), Eurosport 1 (15:45) oraz Player.pl.

Kwalifikacje:
Niedzielne kwalifikacje w Oberstdorfie przyniosły nowy rekord Skoczni im. Heiniego Klopfera. Domen Prevc poszybował na odległość 242,5 metra, poprawiając o 4 metry wyczyn Daniela Andre Tande z 2018 roku. Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła (218 m). Awans do zawodów wywalczyło jeszcze trzech Polaków. Kamil Stoch po próbie na odległość 208,5 metra zajął szesnastą lokatę. Dwudziesty był Aleksander Zniszczoł, który ustanowił nowy rekord życiowy (216,5 m). Dawid Kubacki (199,5 m) uplasował się na dwudziestej czwartej pozycji. Jakub Wolny wylądował na 168 metrze i zakończył eliminacje na czterdziestej pierwszej pozycji. Andrzej Stękała został zdyskwalifikowany na górze skoczni za nieregulaminowy kombinezon.

Podobnie jak w sobotę, jury wielokrotnie zmieniało długość rozbiegu. Zawodnicy startowali z 18., 17., 16., 15., 14., 13. i 11. belki startowej.

Konkurs:
Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Piotr Żyła. Reprezentant Polski poszybował na odległość 218,5 metra i liderował z przewagą 3,7 punktu. Czwarte miejsce zajmował Dawid Kubacki (221 m), tracący pół punktu do miejsca na podium. Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Kamil Stoch wylądował na 202 metrze i zajmował osiemnastą lokatę. Dwudziesty czwarty był Aleksander Zniszczoł (203 m).

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 18., 20., 22. i 23. belki startowej.

W serii finałowej udany atak zanotował Timi Zajc. Słoweniec poszybował na 232 metr i awansował z siódmej pozycji na najwyższy stopień podium. Na drugiej pozycji rywalizację zakończył Piotr Żyła. Polak wylądował na 221 metrze. Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki (206,5 m). Kamil Stoch w drugiej konkursowej próbie uzyskał 195,5 metra i zanotował spadek na dwudzieste pierwsze miejsce. Dwudziesty ósmy był Aleksander Zniszczoł (198,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 25. platformy.

Piotr Żyła po raz dziewiętnasty w karierze, a drugi w obecnym sezonie stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Wcześniej tej zimy zajął trzecią lokatę w fińskim Lahti. Piotr awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach.

Źródło: Skijumping.pl