MŚwL w Vikersund: Słowenia nokautuje rywali, Polska piąta

Vikersund 2022 konkurs drużynowy Słowenia

Reprezentacja Słowenii znokautowała konkurencję i sięgnęła po tytuł drużynowych mistrzów świata w lotach narciarskich podczas niedzielnego konkursu w Vikersund (HS240). Srebrny medal zdobyli Niemcy, a brąz Norwegowie. Polacy zajęli piąte miejsce.

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu Słoweńców, którzy prowadzili na półmetku zmagań z przewagą 63,4 punktu. Polacy rozpoczęli zawody od szóstej lokaty po locie Piotra Żyły (210,5 m). Następnie Biało-Czerwoni awansowali na czwartą pozycję po próbie Dawida Kubackiego (213 m) oraz zaliczyli spadek na piąte miejsce za sprawą skoku Kamila Stocha (194 m). Lot Jakuba Wolnego na odległość 215,5 metra utrzymał podopiecznych Michała Doleżala na piątej lokacie ze stratą 57,9 punktu do podium.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14. (gr. 1 i 4) oraz 15. (gr. 2 i 3) belki startowej.

W finale Słoweńcy powiększali swoją przewagę triumfując z różnicą 128 punktów nad drugim miejscem. Polacy rozpoczęli serię finałową od spadku na szóstą pozycję po próbie Piotra Żyły (201,5 m). Na piąte miejsce Biało-Czerwonych przywrócił Dawid Kubacki (212 m), zaś wspomnianą lokatę utrzymali Kamil Stoch (221,5 m) i Jakub Wolny (231 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 15. (gr. 1 i 3), 16. (gr. 2) i 17. (gr. 4) platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji zawodów najlepszy okazał się Timi Zajc. Dziewiąty był Jakub Wolny, osiemnasty Piotr Żyła, dziewiętnasty Dawid Kubacki, a dwudziesty trzeci Kamil Stoch.

Kolejne mistrzostwa świata w lotach narciarskich rozegrane zostaną w 2024 roku w Bad Mitterndorf.

Źródło: Skijumping.pl