Raw Air w Lillehammer: Kraft wygrywa i zostaje liderem turnieju, Żyła i Stoch w dziesiątce

Lillehammer 2022 konkurs

Za nami drugi dzień rywalizacji w tegorocznej edycji turnieju Raw Air. Na czwartek zaplanowano konkurs indywidualne mężczyzn na Lysgaardsbakken (HS140) w Lillehammer. Na starcie ujrzeliśmy pięcioro reprezentantów Polski.

Na liście startowej konkursu mężczyzn pojawiły się nazwiska 50 zawodników z trzynastu reprezentacji narodowych. Na belce startowej zasiadło pięciu Polaków – Kacper Juroszek (nr 2), Paweł Wąsek (nr 11), Dawid Kubacki (nr 21), Kamil Stoch (nr 31) oraz Piotr Żyła (nr 32).

Seria próbna:
W serii próbnej najdalej skoczył Ziga Jelar. Dawid Kubacki po skoku na odległość 132,5 metra był piąty wspólnie z Severinem Freundem (134 m). Ósmy uplasował się Kamil Stoch (128 m). Paweł Wąsek wylądował na 131 metrze i zajął czternastą lokatę. Dziewiętnasty był Piotr Żyła (123 m), a trzydziesty dziewiąty Kacper Juroszek (114 m).

Serię próbną przeprowadzono z 7. i 6. belki startowej.

Konkurs:
W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Ryoyu Kobayashi. Kamil Stoch uzyskał rezultat 129,5 metra i na półmetku zajmował siódme miejsce. Ósmy był z kolei Piotr Żyła (130 m). Po raz pierwszy w tym sezonie do finałowej serii zawodów indywidualnych Pucharu Świata awansowało czterech Polaków. Sztuki tej dokonali jeszcze siedemnasty Dawid Kubacki (128,5 m) oraz dwudziesty Paweł Wąsek (125,5 m). acper Juroszek wylądował na 120 metrze i zakończył zawody w Lillehammer na trzydziestej szóstej pozycji.

Pierwszą serię zawodów na Lysgaardsbakken przeprowadzono w całości z 7. belki startowej.

W finale udanie po 24. pucharowe zwycięstwo w karierze poszybował Stefan Kraft. Piotr Żyła w finale doleciał do 137 metra i zachował ósmą pozycję. Czołową dziesiątkę zamknął Kamil Stoch (133,5 m). Dawid Kubacki po skoku na 135 metr zajął piętnastą lokatę. Dwudziesty trzeci był Paweł Wąsek (132 m).

Finałową serię rozegrano z 9., 8. i 7. platformy.

Źródło: Skijumping.pl