PŚ w Lahti: Granerud najlepszy w kwalifikacjach. Podwójni zwycięzcy konkursu

2022 Lahti indywidualny

W niedzielę na Salpuasselce (HS130) rozegrany został konkurs indywidualny poprzedzony kwalifikacjami. Na starcie eliminacji ujrzeliśmy 68 zawodników, w tym sześciu reprezentantów Polski.

Na liście startowej niedzielnych kwalifikacji figurowały nazwiska 68 zawodników z siedemnastu reprezentacji narodowych. W tym gronie ujrzeliśmy sześciu reprezentantów Polski – Kacpra Juroszka (nr 16), Stefana Hulę (nr 22), Pawła Wąska (nr 28), Dawida Kubackiego (nr 37), Kamila Stocha (nr 49) oraz Piotra Żyłę (nr 50).

O 14:30 czasu polskiego rozpoczęły się kwalifikacje do zaplanowanego na 16:00 konkursu.

Transmisję z kwalifikacji przeprowadził Player.pl. Same zawody pokazali z kolei „na żywo” TVN (15:30), Eurosport 1 (16:00) oraz Player.pl.

Kwalifikacje:
W kwalifikacjach najdalej poszybował Halvor Egner Granerud. Kamil Stoch oddał skok na odległość 121,5 metra i zajął szóstą lokatę, tuż przed Dawidem Kubackim (122,5 m). Polacy w komplecie awansowali do zawodów. Dwudzieste pierwsze miejsce zajął Kacper Juroszek (119,5 m) tuż przed Piotrem Żyłą (115,5 m), trzydziesty siódmy był Paweł Wąsek (113,5 m), a czterdziesty ósmy Stefan Hula (109,5 m).

Kwalifikacje rozegrano z 11. i 10. belki startowej.

Konkurs:
Po pierwszej serii prowadził Halvor Egner Granerud. Dziewiąte miejsce zajmował Dawid Kubacki (125 m). Do finału awansowało jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Piętnasty na półmetku był Kamil Stoch (125 m), zaś dwudziesty Piotr Żyła (122 m). Paweł Wąsek po skoku na odległość 111,5 metra zajął trzydziestą ósmą lokatę. Czterdziesty był Kacper Juroszek (111,5 m), a czterdziesty drugi Stefan Hula (111,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 10. i 9. platformy startowej.

W finale Halvor Egner Granerud uzyskał 128,5 metra i ostatecznie triumfował ex aequo z Ryoyu Kobayashim. Dawid Kubacki dzięki próbie na 126 metr awansował na siódme miejsce. Kamil Stoch w serii finałowej doleciał do 122 metra i wkoczył na jedenaste miejsce. Czternastą lokatę zajął z kolei Piotr Żyła (125 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 10. belki.

Źródło: Skijumping.pl