PŚ w Lahti: Polska trzecia w serii próbnej. Dyskwalifikacja Wąska w konkursie.

Lahti 2022 drużynowy

Na sobotę zaplanowano rywalizację drużynową z udziałem 9 reprezentacji narodowych, w tym Polaków. Początek zawodów o 16:30 czasu polskiego.

W sobotę skoczkowie przystępują już do tradycyjnego układu corocznego weekendu na skoczni w Lahti. Biało-Czerwoni wystąpią w składzie: Piotr Żyła (nr 4-1), Paweł Wąsek (nr 4-2), Dawid Kubacki (nr 4-3) oraz Kamil Stoch (nr 4-4). Polacy typowani są do piątej pozycji, ale ich piątkowe skoki z serii treningowej pokazują, iż są także w stanie rywalizować o miejsce na podium.

O 15:15 czasu polskiego rozpoczęła się seria próbna przed zaplanowanym na 16:30 konkursem.

Transmisję z zawodów drużynowych przeprowadził TVN (16:00), Eurosport 1 (16:20) oraz Player.pl.

Trening:
W serii próbnej indywidualnie najlepszy okazał się Stefan Kraft (129,5 m). Drugi był Kamil Stoch (130 m). Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła (127,5 m). Dawid Kubacki po skoku na 123 metr zajął siedemnastą pozycję. Tuż za nim uplasował się Paweł Wąsek (121 m).

Serię próbną przeprowadzono z 12., 11., 10. i 9. belki startowej.

W klasyfikacji drużynowej czołowe miejsca zajęły zespoły Słowenii (341,3 pkt.), Austrii (339,9 pkt.) oraz Polski (338,6 pkt.).

Konkurs:
Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowali się Słoweńcy. Polacy przez większość rundy zajmowali czwartą lokatę po skokach Piotra Żyły (124 m z problemami przy lądowaniu), Pawła Wąska (121 m) oraz Dawida Kubackiego (120,5 m). Ostatecznie po skoku Kamila Stocha (121 m) Biało-Czerwoni spadli na piątą lokatę ze stratą 3,4 punktu do podium.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 10. belki startowej.

W finale do ataku ruszyli Austriacy. Mistrzowie olimpijscy triumfowali na Salpausselce dzięki Stefanowi Kraftowi. W polskiej ekipie za nieprzepisowe buty zdyskwalifikowany został Paweł Wąsek. Tym samym Biało-Czerwoni, którzy bez kary zajęliby piątą pozycję, zakończyli rywalizację na siódmym miejscu, przed Rosjanami. Piotr Żyła uzyskał 121 metrów, Dawid Kubacki 124,5 metra, zaś Kamil Stoch 124 metry.

Rundę finałową przeprowadzono z 11. (gr. 1 i 2), 10. (gr. 3) i 8. (gr. 4) platformy. Na życzenie trenerów Markus Eisenbichler skakał z 9., zaś Halvor Egner Granerud z 7. belki.

nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów najlepszy okazał się Stefan Kraft (130 m i 128 m). Szóste miejsce zajął Kamil Stoch, czternasty był Dawid Kubacki, a dwudziesty trzeci Piotr Żyła.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prowadzą niezmiennie Niemcy (4343 pkt.) przed Austriakami (4154 pkt.) i Norwegami (3833 pkt.). Polacy zajmują szóstą pozycję (1392 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano konkurs indywidualny w Lahti. O 14:30 czasu polskiego rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanych na 16:00 zawodów.

Źródło: Skijumping.pl