ZIO w Pekinie: Czwartek z pierwszymi treningami

Olimpiada 2022 Normalna skocznia trening czwartek

Tradycyjnie rywalizacja skoczków narciarskich na igrzyskach olimpijskich rozpoczęła się na normalnej skoczni. W sobotę rozegrany został konkurs indywidualny kobiet, zaś w niedzielę o medale powalczyli mężczyźni. Zmagania na mniejszej z dwóch olimpijskich aren zakończył, debiutujący w programie igrzysk, poniedziałkowy mikst.

Lista startowa sesji treningowej składa się z nazwisk 65 skoczków z dwudziestu państw, w tym pięciu reprezentantów Polski – Stefana Huli (nr 20), Pawła Wąska (nr 28), Dawida Kubackiego (nr 34), Piotra Żyły (nr 44) oraz Kamila Stocha (nr 46).

Środowe i czwartkowe treningi mężczyzn miały dodatkowy aspekt w postaci walki o miejsce startowe w piątkowych kwalifikacjach na normalnej skoczni. Z jednego zawodnika musiały bowiem zrezygnować reprezentacje Austrii, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji i Słowenii. Na 13:00 czasu polskiego (20:00 czasu lokalnego) wyznaczono początek treningu mężczyzn.

I trening:
W pierwszej serii treningowej najwyższą notę punktową uzyskał Manuel Fettner. Drugi był Kamil Stoch, który skokiem na odległość 102,5 metra wyrównał nieoficjalny rekord skoczni w Zhangjiakou. Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła z wynikiem 99,5 metra. Stefan Hula po skoku na odległość 93,5 metra zajął dwudziestą szóstą lokatę. Dwudziesty dziewiąty był Dawid Kubacki (92 m), a pięćdziesiąty pierwszy Paweł Wąsek (80,5 m).

Pierwszą serię treningową rozegrano w całości z 5. belki startowej.

II trening:
Drugi trening zakończył się wygraną Halvora Egnera Graneruda. Dziewiąte miejsce zajął Piotr Żyła z wynikiem 101,5 metra. Dawid Kubacki po skoku na odległość 101,5 metra zajął dwunastą lokatę, zaś piętnasty był Kamil Stoch (100 m). Na dwudziestej ósmej pozycji uplasował się Stefan Hula (97 m). Trzydziesty piąty był Paweł Wąsek (95 m).

Drugą serię treningową przeprowadzono z 6. i 5. platformy.

III trening:
Ostatni czwartkowy trening padł łupem Jewgienija Klimowa. Dawid Kubacki z wynikiem 98,5 metra zajął szóstą lokatę wspólnie z Janem Hoerlem (100,5 m), zaś jedenasty był Kamil Stoch (100 m). Piotr Żyła uplasował się na osiemnastym miejscu po skoku na odległość 95 metrów, tuż za Stefanem Hulą (95 m). Paweł Wąsek (87,5 m) został sklasyfikowany na czterdziestym miejscu.

Trzeci trening rozegrano z 5. i 7. belki.

Na piątek zaplanowano kolejne trzy serie treningowe. Początek sesji o 7:00 rano czasu polskiego. Transmisję przeprowadziło TVP Sport oraz Player.pl.

Źródło: Skijumping.pl