PŚ w Willingen: Kamil Stoch triumfuje w prologu! Piotr Żyła czwarty.

Willingen 2022 tr +prolog

W ostatni weekend stycznia w Willingen odbyły się zawody, które dla światowej czołówki były ostatnim sprawdzianem przed wylotem na imprezę czterolecia do Pekinu. Program zakładał piątkowy mikst, a także sobotnie i niedzielne konkursy indywidualne. Organizatorzy przekazali, że do tej pory spłynęły do nich zgłoszenia zawierające nazwiska 52 skoczków i 27 skoczkiń. W zmaganiach zespołów mieszanych ma wystąpić 9 ekip.

Nasz kraj w Hesji reprezentowali wyłącznie tegoroczni olimpijczycy. Mowa o Stefanie Huli, Dawidzie Kubackim, Kamilu Stochu i Pawle Wąsku, a także Nicole Konderli oraz Kindze Rajdzie. Pod dużym znakiem zapytania stał występ Piotra Żyły, który przebywał na domowej izolacji. W czwartek 27 stycznia 2022 uzyskał negatywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2 co pozwoliło mu wziąć udział w zmaganiach w Willingen.

O 13:30 zaplanowany został trening mężczyzn. Na 16:00 wyznaczono start konkursu drużyn mieszanych, z kolei na 18:30 – prologu mężczyzn.

Transmisję z konkursu drużyn mieszanych przeprowadził TVN (15:35), Eurosport 1 (15:30) oraz Player.pl. Z kolei prolog mężczyzn pokazali „na żywo” Eurosport 1 (17:45) i Player.pl.

Trening:
W pierwszej serii treningowej najdalej poszybował Cene Prevc. Najlepszym z Polaków okazał się Paweł Wąsek (135,5 m), który zajął siódmą lokatę. Trzynaste miejsce zajął Dawid Kubacki z wynikiem 131,5 metra. Piętnasty był Kamil Stoch (131 m), osiemnasty Stefan Hula (128 m), natomiast trzydziesty siódmy Piotr Żyła (106 m).

Pierwszą serię treningową rozegrano z 8., 6. i 4. belki startowej.

Druga seria została zdominowana przez reprezentantów Polski. Najlepszy okazał się Kamil Stoch, który poszybował na 142 metr, zaś drugi był Piotr Żyła z wynikiem 147 metrów. Szósty był kolejny podopieczny trenera Michala Dolezala, Dawid Kubacki (138 m). Stefan Hula wylądował na 116 metrze i został sklasyfikowany na dziewiętnastym miejscu. Trzydziesty trzeci był Paweł Wąsek (114 m).

Drugi trening przeprowadzono z 6., 7. i 8. platformy. Z oddania skoku zrezygnowali Karl Geiger, Ryoyu Kobayashi i Daiki Ito.

Prolog:
Do prologu mężczyzn zgłoszonych zostało 47 skoczków z czternastu państw, w tym pięciu reprezentantów Polski – Stefan Hula (nr 16), Paweł Wąsek (nr 19), Dawid Kubacki (nr 21), Piotr Żyła (nr 29) oraz Kamil Stoch (nr 31).

Piątkowy prolog w Willingen okazał się być najlepszą serią dla reprezentacji Polski w obecnym sezonie. Zwycięzcą został Kamil Stoch, który poszybował na 146 metr. Czwarty był Piotr Żyła (143 m), na siódmej pozycji uplasował się Dawid Kubacki (140,5 m), a na dziewiątej Paweł Wąsek (140,5 m). Stefan Hula oddał skok na odległość 124,5 metra i zajął dwudzieste ósme miejsce.

Prolog rozegrano z 13., 12. i 11. belki startowej. Na starcie zabrakło Niemców – Karla Geigera i Markusa Eisenbichlera, a także Japończyków – Ryoyu Kobayashiego i Daikiego Ito.

Źródło: skijumping.pl