Zwycięstwo Kobayashiego, Piotr Żyła dziesiąty

Ryoyu Kobayashi został triumfatorem czwartkowego konkursu Pucharu Świata w lotach narciarskich rozgrywanego na Letalnicy (HS240) w Planicy. Reprezentant Japonii wygrał dzięki lotom na odległość 235,5 m oraz 244,5 m. Drugi był Markus Eisenbichler, a trzeci Karl Geiger. Do finału awansowało trzech Polaków. Najlepszy z nich, Piotr Żyła zajął dziesiąte miejsce. Poza „trzydziestką” znaleźli się Dawid Kubacki i Kamil Stoch, a ich los podzielił zdobywca Kryształowej Kuli, Halvor Egner Granerud.W pierwszej serii rywalom odleciał Ryoyu Kobayashi. Japończyk poszybował na odległość 235,5 metra i na półmetku rywalizacji prowadził z przewagą 12,3 punktu nad Domenem Prevcem (231 m) oraz 12,9 pkt. nad Borem Pavlovcicem (231,5 m). Czwarte miejsce zajmowali ex aequo Markus Eisenbichler (232,5 m) i Michael Hayboeck (230,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Yukiya Sato (228,5 m). Siódmy był Daniel Huber (228,5 m), ósmy Karl Geiger (224,5 m), a dziewiąty Naoki Nakamura (221,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełniał Constantin Schmid (219 m).

Do finału awansowało trzech reprezentantów Polski. Piętnasty na półmetku był Piotr Żyła (214,5 m). Dziewiętnaste miejsce zajmował Jakub Wolny (215 m), zaś dwudzieste drugie Andrzej Stękała (216,5 m).

W finale Ryoyu Kobayashi przypieczętował 19. pucharowe zwycięstwo w karierze lotem na odległość 244,5 metra. Japończyk pokonał o 7,4 punktu Markusa Eisenbichlera, który ze skróconego na życzenie rozbiegu uzyskał 238,5 metra. Na najniższy stopień podium wskoczył Karl Geiger (238 m). Mistrz świata w lotach pokonał Michaela Hayboecka (227 m), Bora Pavlovcica (228,5 m) oraz Daniela Hubera (227,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Robert Johansson (234,5 m) przed Domenem Prevcem (222 m) i Yukiyą Sato (219,5 m). Dziesiąte miejsce zajął Piotr Żyła, który w finale poszybował na odległość 230,5 metra.

Źródło: Skijumping