Trzeci Złoty Orzeł pucharowa wygrana Kamila Stocha! Piotr Żyła ze Złotym Bażantem

Kamil Stoch zrobił to po raz trzeci! Trzykrotny mistrz olimpijski został triumfatorem 69. Turnieju Czterech Skoczni! „Rakieta z Zębu” przypieczętowała sukces 38. pucharowym zwycięstwem na Skoczni im. Paula Ausserleitnera (HS142) w Bischofshofen, dzięki skokom na 139 m i 140 m. Trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji cyklu zajął Dawid Kubacki.

Pierwsza seria była popisem Kamila Stocha. Dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni w drodze po swoje trzecie zwycięstwo poszybował na 139 metr. Polak wyprzedzał o 7,3 punktu Niemca Karla Geigera (138 m) oraz o 9,7 pkt. Norwega Mariusa Lindvika (137 m). Czwarty był Andrzej Stękała (135 m), tracący 2,8 pkt. do miejsca na podium. Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła (134 m), zaś dwunasty był Dawid Kubacki (132 m).

W finale Kamil Stoch przypieczętował końcowy triumf lotem na 140 metr. Lider reprezentacji Polski pokonał tym samym o 20,3 punktu Norwega Mariusa Lindvika (140,5 m) oraz o 23,4 pkt. Niemca Karla Geigera (133,5 m). Tuż za konkursowym podium znaleźli się Stefan Kraft (137 m), Robert Johansson (139 m) oraz Michael Hayboeck (137,5 m).

Piotr Żyła w finale poszybował na odległość 136,5 metra i był siódmy, tuż przed Andrzejem Stękałą (133 m). Pierwszą dziesiątkę skompletowali Yukiya Sato (135 m) oraz Daniel Huber (132,5 m).

Dawid Kubacki (131,5 m) zakończył konkurs w Bischofshofen na piętnastym miejscu. Dwudziesty piąty był Aleksander Zniszczoł (123 m).

W końcowej klasyfikacji TCS Kamil Stoch uzbierał 1110,6 punktu i pokonał o 48,1 punktu drugiego Niemca Karla Geigera (1062,5 pkt.). Trzecie miejsce wywalczył Dawid Kubacki (1057,8 pkt.), który o 0,4 pkt. wyprzedził Norwega Halvora Egnera Graneruda (1057,4 pkt.). Piąty był Piotr Żyła (1037,2 pkt.), a szósty – Andrzej Stękała ex aequo z Japończykiem Ryoyu Kobayashim (po 1032,5 pkt.)

Kamil Stoch po raz trzeci w karierze został triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Polski triumfował wcześniej w 2017 i 2018 roku.

Po raz pierwszy w tym roku była rozgrywana klasyfikacja Złotego Bażanta w której finalnie triunfował Piotr Żyła walcząc do ostatniego skoku z Andrzejem Stękałą.

Źródło: Skijumping.pl