PŚ w Rasnovie: Zdecydowane zwycięstwo Geigera, trzech Polaków w pierwszej dziesiątce!

Karl Geiger został zwycięzcą piątkowego konkursu Pucharu Świata na Trambulinie Valea Carbunarii (HS97) w Rasnovie. Reprezentant Niemiec wygrał dzięki dwóm skokom na odległość 100 metrów. Na podium stanęli także Stephan Leyhe i Stefan Kraft. Szósty był Kamil Stoch, ósmy Dawid Kubacki, a dziewiąty Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło pięciu Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Karl Geiger. Reprezentant Niemiec poszybował na 100 metr i wyprzedzał o 1,6 punktu swojego rodaka, Stephana Leyhe (99 m). Trzeci był Austriak Stefan Kraft (98 m), a czwarty – Słoweniec Peter Prevc (98,5 m).
Dawid Kubacki w swojej próbie uzyskał 98 metrów i na półmetku rywalizacji był piąty, ze stratą 2,1 punktu do miejsca na podium. Tuż za triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni znajdował się Marius Lindvik (98 m) oraz Philipp Aschenwald (97 m).

Na ósmej pozycji pierwszą serię zakończył Kamil Stoch (98 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Daniel Andre Tande (96 m) oraz Pius Paschke (94,5 m).
Awans do serii finałowej wywalczyło jeszcze trzech Polaków – jedenasty Piotr Żyła (95 m), dziewiętnasty Jakub Wolny (91 m) oraz trzydziesty Aleksander Zniszczoł (90 m). Klemens Murańka oddał skok na odległość 87,5 metra i zakończył rywalizację na czterdziestym miejscu.

Drugą rundę początkowo rozpoczęto z 16. platformy, ale śnieg zalegający w torach doprowadził do przerwy i restartu rundy po skokach pięciu zawodników. W momencie anulowania serii liderem był Aleksander Zniszczoł z wynikiem 92 metrów.

W powtórzonym finale Karl Geiger przypieczętował triumf lotem na 100 metr. Reprezentant Niemiec odniósł piąte w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, pokonując o 5,6 punktu swojego rodaka, Stephana Leyhe (97,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (97,5 m), który wyprzedził Petera Prevca (96 m) oraz Mariusa Lindvika (96 m).

Kamil Stoch w finale lądował na 95 metrze i awansował na szóstą pozycję, przed Philippem Aschenwaldem (95 m). Dawid Kubacki (94,5 m) ostatecznie był ósmy, a Piotr Żyła (95 m) – dziewiąty. Czołową dziesiątkę zamknął Pius Paschke (94,5 m).
Jakub Wolny zaliczył 90 metrów i zakończył konkurs na dwudziestej pozycji. Aleksander Zniszczoł w powtórzonej próbie lądował na 90 metrze i zanotował awans na dwudziestą czwartą lokatę.

źródło: skijumping.pl
fot: Tadeusz Mieczyński