PŚ w Willingen: Premierowe zwycięstwo Stephana Leyhe, Kamil Stoch na podium!

Stephan Leyhe odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Reprezentant Niemiec triumfował w sobotnim konkursie na Muehlenkopfschanze (HS145) po skokach na odległość 139,5 m i 144,5 m. Tym samym umocnił się na prowadzeniu w turnieju Willingen Five. Drugie miejsce zajął Norweg Marius Lindvik, a trzeci był Kamil Stoch. Reprezentant Polski po raz 70. stanął na podium zawodów PŚ. Pucharowe punkty zdobyło łącznie trzech Biało-Czerwonych.

W pierwszej serii konkursowej najlepszy okazał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski oddał skok na odległość 139,5 metra i na półmetku prowadził z przewagą 0,8 punktu nad Stephanem Leyhe (139,5 m) oraz 3,9 pkt. nad Mariusem Lindvikiem (140 m). Czwarte miejsce zajmował ex aequo Stefan Kraft (135,5 m) i Johann Andre Forfang (138 m), a szósty był Karl Geiger (138,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Peter Prevc (134,5 m) i Gregor Schlierenzauer (135 m). Dziewiąte miejsce zajmował Dawid Kubacki (135 m), a dziesiąty był Jakub Wolny (135,5 m).

Pozostali reprezentanci Polski nie awansowali do serii finałowej. Trzydzieste piąte miejsce zajął Piotr Żyła (124 m), trzydziesty siódmy był Aleksander Zniszczoł (123 m), czterdziesty pierwszy Klemens Murańka (121 m), a czterdziesty szósty Andrzej Stękała (112 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. belki startowej.

W serii finałowej byliśmy świadkami pojedynków na ponad 140-metrowe loty. Tym samym po pierwsze zwycięstwo w karierze poszybował Stephan Leyhe. Reprezentant Niemiec triumfował dzięki próbie na odległość 144,5 metra, pokonując o cztery punkty Mariusa Lindvika (143 m). Prowadzący na półmetku, Kamil Stoch ostatecznie był trzeci z wynikiem 137,5 metra. Tuż za czołową trójką uplasowali się Stefan Kraft (141 m), Karl Geiger (138 m) oraz Johann Andre Forfang (137 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Gregor Schlierenzauer (134,5 m). Ósme miejsce zajął Peter Prevc (134,5 m), dziewiąty był Ryoyu Kobayashi (135 m), a czołową dziesiątkę zamknął Anze Semenic (137 m).

Dawid Kubacki po skoku na odlegość 129,5 metra zanotował spadek na piętnastą lokatę. Jakub Wolny z wynikiem 126,5 metra zakończył konkurs na dwudziestej trzeciej pozycji.

Runda finałowa została przeprowadzona z 13. platformy.

Kamil Stoch po raz 70. w karierze stanął indywidualnie na podium zawodów Pucharu Świata. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli ma obecnie na swoim koncie 35 zwycięstw, 18 drugich oraz 17 trzecich miejsc. To także 214. podium w historii startów reprezentacji Polski w zawodach indywidualnych PŚ.
źródło: skijumping.pl
fot: Tadeusz Mieczyński