Wielki zwycięstwo Dawida Kubackiego w Bischofshofen oraz całym turnieju czterech skoczni!

Biało-czerwone święto Trzech Króli w Bischofshofen! Dawid Kubacki został triumfatorem 68. Turnieju Czterech Skoczni! Mistrz świata z Seefeld zwyciężył w finałowym konkursie na Paul-Ausserleitner-Schanze po skokach na odległość 143 m oraz 140,5 m. Drugie miejsce w zawodach zajął Karl Geiger, a trzecie Marius Lindvik. Pucharowe punkty zdobyło łącznie trzech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej Dawid Kubacki potwierdził, iż jest głównym faworytem 68. Turnieju Czterech Skoczni. Lider imprezy poszybował na 143 metr i na półmetku zawodów prowadził z przewagą 3,9 punktu nad Karlem Geigerem (140 m) oraz 5,1 pkt. nad Mariusem Lindvikiem (139 m). Czwarty był Stefan Kraft (138 m), piąty Domen Prevc (140 m), a szósty – Yukiya Sato (139 m).Czołową dziesiątkę uzupełnili Daniel Andre Tande (137,5 m), Daiki Ito (137 m), Markus Eisenbichler (137 m) i Peter Prevc (136,5 m). Do finału awansowało jeszcze dwóch Polaków. Trzynaste miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (134,5 m), zaś dwudziesty ósmy był Piotr Żyła (125,5 m).

W finale Dawid Kubacki postawił kropkę nad i, szybując na odległość 140,5 metra. Tym samym odniósł drugie pucharowe zwycięstwo w karierze, a zarazem przypieczętował triumf w 68. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Polski pokonał Karla Geigera (136 m) oraz Mariusa Lindvika (137 m). Czwarty był Stefan Kraft (137 m), piąty Peter Prevc (138 m), a szósty Daniel Andre Tande (135 m). Lider Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi po skoku na 138 metr awansował na siódme miejsce, przed Daikiego Ito (134 m), Domena Prevca (133 m) oraz Philippa Aschenwalda (135 m). Kamil Stoch oddał skok na 134 metr i zajął trzynastą pozycję. Dwudziesty siódmy był Piotr Żyła (129 m). Maciej Kot wylądował na 126 metrze i zakończył konkurs na trzydziestej trzeciej pozycji. Czterdziesty dziewiąty był Stefan Hula (119 m).

Zwycięski dorobek punktowy Dawida Kubackiego w 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni (1131,6 pkt.) to jednocześnie druga największa wygrana punktowa w historii tej imprezy. Lepszy wynik uzyskał tylko Słoweniec Peter Prevc w sezonie 2016/2017 (1139,4 pkt.). Trzeci w tym zestawieniu jest Austriak Wolfgang Loitzl z sezonu 2008/2009 (1123,7 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Ryoyu Kobayashi (644 pkt.) przed Karlem Geigerem (619 pkt.) i Stefanem Kraftem (539 pkt.). Piąty jest Dawid Kubacki (444 pkt.), a ósmy Kamil Stoch (335 pkt.). Na czele Pucharu Narodów znajdują się reprezentacje Austrii (2320 pkt.), Norwegii (2064 pkt.) oraz Polski (1741 pkt.). Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Świata odbędą się w najbliższy weekend, 11-12 stycznia na normalnej skoczni we włoskim Predazzo w dolinie Val di Fiemme (HS104).

źródło: skijumping.pl